Vai treniņa laikā dzersim?

Uldis Mežs

Inete Auziņa

Cilvēka ķermenis sastāv no 60% ūdens. Dienā cilvēkam vidēji jāizdzer divi litri šķidruma. Bieži nepievēršam īpašu uzmanību, kas tieši atrodas mūsu glāzē, taču katram diennakts laikam ir savs optimālais dzēriens.

Vienmērīgā vidējā tempā skrienot pa mežu vai izmantojot skriešanas trenažieri, ķermenis zaudē 0,5–1 litru šķidruma. Karstā laikā, jo ir intensīva slodze, šķidruma zudums var sasniegt pat 2–3 litrus stundā. Organisms uz šīm šķidruma daudzuma svārstībām reaģē ļoti jutīgi. Piemēram, šķidruma zaudējums līdz 2% no ķermeņa svara (tas ir, pusotru litru, ja svars ir 75 kg) – liek samazināties organisma fiziskajām un garīgajām spējām par 20%. Ja organisma šķidrums zūd vēl vairāk, var parādīties muskuļu krampji, ģīboņi, galvassāpes, mazinās koncentrēšanās spējas. Eksperti šo sauc par dehidratāciju – organisms vienkārši “izžūst”. Bez īpašas fiziskas aktivitātes diennaktī zaudējam aptuveni 2,5 litrus šķidruma – caur ādu, urīnu, elpošanu. Nepilnu litru uzņemam ar barību, piemēram, ābols satur 80% ūdens. Atlikušie divi litri mums jāuzņem, dzerot šķidrumu. Vislabāk dzert minerālūdeni vai tīru ūdeni. Ja ir grūti šo ūdens daudzumu pievārēt, ūdeni var aizstāt ar garšīgākiem dzērieniem. Taču ne visi dzērieni ir vienlīdz iesakāmi organismam jebkurā diennakts laikā. Taču, ja kāds grib rīkoties pēc pulksteņa, piedāvāju šādu variantu.
Brokastīs pulksten 9 – melnā tēja un apelsīnu sula, kopā 0,3 litri. Arī tējā ir kofeīns, un tas organismā iedarbojas ilgstošāk nekā kafijā esošais.
Pirms pusdienām pulksten 12 – 0,2‑litri tomātu sulas. Glāze tomātu sulas, izdzerta 30 minūtes pirms pusdienām, ir optimāls apetītes ierosinātājs. Tomātu sula ir bagāta vitamīniem un minerālvielām. Beta karotīns un karotinoīdlikopīns pastiprina organisma cīņu pret dažādiem nelabvēlīgiem apkārtējās vides faktoriem, arī pret vēzi.
Pusdienās pulksten 12.30 – 0,3 litri minerālūdens. Ideāls padzeramais pie pusdienām ir minerālūdens, jo tas nekonkurē ar ēdienu garšu. Dzīvībai nozīmīgas minerālvielas un mikroelementus, kā kālijs (nerviem, muskuļiem), nātrijs (ūdens vielmaiņai), kalcijs (kauliem, asins recēšanai), magnēzijs (muskuļu funkcijai), dzelzs (asinsradei), jods (vielmaiņai, vairogdziedzerim), galvenokārt satur visi pie mums nopērkamie minerālūdeņi; šo vielu dēļ minerālūdens uzskatāms par īstu “sporta” dzērienu. Dzert gāzētu vai negāzētu – tā ir gaumes lieta. Kam nerada veselības problēmas stipri gāzēts minerālūdens, tam pat ir iesakāms tādu dzert, jo ogļskābe uzlabo gremošanu un aktivizē nervu sistēmu.
Kafijas laiks pulksten 14.30 – 0,2 litri kafijas. Uzmundrinoša kafija mazinās jūsu slinkumu pēc pusdienām un aizdzīs nogurumu. Katra tase satur 70–150 mg kofeīna, kas paaugstinās jūsu koncentrēšanās spējas. Apmēram 30 minūtes pēc kafijas dzeršanas kofeīns sasniedz savu maksimālo tonizējošo efektu.
Pirms treniņa pulksten 16 – 0,2 litri tīra ūdens. Neatkarīgi no tā, vai jums slāpst vai ne, pirms treniņa obligāti nedaudz jāpadzeras, lai iepriekš daļēji kompensētu gaidāmo šķidruma zaudējumu. Tīrs ūdens ir ideāls šķīdums, jo nav gāzēts un neuzpūtīs vēderu pirms sportošanas. Būtu vēlams dzert vēsāku ūdeni, jo tas tiks ātrāk uzņemts organismā un tik ilgi nenoslogos kuņģi.
Treniņa laikā pulksten 17 – 0,2 litri ūdens, minerālūdens vai enerģijas dzēriena. Ieteicams arī treniņa laikā ik pēc 15 minūtēm nedaudz padzerties. Tas neļaus mazināties jūsu fiziskajām spējām, pastiprināti zaudējot šķidrumu. Fitnesa studijā dzeršana treniņa laikā nesagādā nekādas problēmas – dzeramo var nopirkt. Piemēram, riteņbraucējiem laikus jāpadomā un jāņem līdzi blašķīte ar dzeramo. Skrējējiem ir speciālas blašķītes, ko piestiprina pie jostas. Tām jābūt ērti lietojamām un nelielām, lai skrienot netraucētu.
Pēc treniņa pulksten 18 – 0,3 litri ābolu sulas + ūdens (1:2). Ar katru litru sviedru organisms zaudē līdz 3 gramiem minerālvielu, pārsvarā Na, Ka, Mg, Zn un Fe. Ābolu sula ar minerālūdeni proporcijā 1:2 aizstās šo zudumu. Nedzeriet pārāk aukstu! Pēc treniņa dzeramajam jābūt istabas temperatūrā un jādzer lēnām.
Vakariņās pulksten 19.30 – 0,2 litri zaļās tējas. Zaļā tēja tagad ir visiecienītākais dzēriens tiem, kuri baidās no apkārtējās vides nelabvēlīgās ietekmes, ultraviolētajiem stariem, par iespējamo saslimšanu ar vēzi. Zaļā tēja satur nepieredzēti lielu polifenolu daudzumu. Viena tase vakarā palīdzēs organismam naktī īpaši labi atpūsties un reģenerēties.
Un ja nu pulksten 20.30 esat krodziņā – tad O,3 litri alus vai sarkanvīna. Un dejas, dejas…

Vairāk par šo tēmu:

Dzīvības malks

Gandrīz 3/4 zemeslodes virsmas klāj ūdens, Cilvēka organisms, kas savā veidā ir samazināts planētas attēls, ūdeni satur tieši tādās pašās proporcijās kā Zeme. Tas atgādina,

Lasīt »

Vytautas Mineral SPA: Kneipa terapija

19. gadsimta vācu priesteris Sebastians Kneips – pasaulslavens kļuvis, pētot ūdens iedarbību uz cilvēka organismu. Viņš ir izstrādājis sistēmu, kas balstās uz pieciem pamatprincipiem: hidroterapija,

Lasīt »

BioWater

Memory Water ir pirmais ūdens Latvijā, kurš saņēmis BioWater™ sertifikātu ar pilnām tiesībām izmantot BioWater™ kvalitātes zīmi. BIO ūdenim ir augstākas kvalitātes un dabīguma prasības

Lasīt »